17 Kasım Dünya Prematüre Günü

Kas 08 2016
(0) Yorumlar
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Değerli Hocalarım, Sevgili Arkadaşlarım,

Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde her ne kadar içimizden hiçbir konuda kutlama yapmak gelmese de, Türk Neonatoloji Derneği olarak hayata erken başlayan minik kahramanlarımız için bu yıl da 17 Kasım Dünya Prematüre Gününü kutlamamamız ve yapacağımız etkinliklerle prematüre bebeklerimizin kaliteli yaşam hakkına toplumun dikkatini çekmemiz gerektiğini düşündük.

Bu yıl da ana temamızı prematüre bebeklerin bakımının yenidoğan uzmanı tarafından yapılmasının önemini vurgulamak olarak belirledik. Yakın zamanda yayınlanmasını umduğumuz Yoğun Bakım Tebliğinde göreceğiniz gibi somut bazı kazanımlar elde etmeye başlasak bile bu vurguyu bir süre daha sürdürmek yararlı olacak diye düşünüyoruz. Bu nedenle geçen yıl hazırladığımız kamu spotu ile birlikte “Erken doğanlar yenidoğan hekiminin ellerindeyse kazanır” sloganını hep birlikte kullanalım istiyoruz. Ayrıca prematüre farkındalık rengi olduğu için  “Premetüre için mor giy!” diğer önemli sloganımız olacak. Ancak kampanya süresince pek çok poster ve video paylaşımlarımız olacak

17 Kasım için planladığımız etkinlik alanlarımızı aşağıda dikkatlerinize sunuyor, desteklerinizi bekliyoruz:

• 17 Kasım’da Ankara’da gerçekleşecek geleneksel prematüre günü toplantısı ve tüm medya kanallarının davet edildiği bir basın toplantısı: Ankara’daki tüm yenidoğan ünitelerinin doktor, hemşire, prematüre bebekleri ve aileleriyle birlikte katılacağı bu toplantı Wyndham Otelde saat 11.00 de başlayacak. Toplantıya Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ı da davet ettik. Bir saate yakın süren ve yenidoğan sorunlarını konuştuğumuz toplantıda kendisi kutlamaya katılmaktan memnuniyet duyacağını söyledi. Bu toplantıdan hemen önce tüm basın mensuplarının davet edildiği ve farkındalık oluşturmak istediğimiz konuların paylaşılacağı bir basın toplantısı yapılacak.

• Kamu spotumuzun ulusal ve yerel kanallarda yayınlanması: Geçen yıl beğeni toplayan kamu spotumuzun bu yıl daha fazla kanalda ve daha çok sayıda yayınlanmasını hedefliyoruz.

• Gazete ilanı ve basın röportajları: 17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısı ile Hürriyet ve Sabah gazetelerine farkındalık oluşturacak ilan vermeyi planladık. Habertürk, Vatan ve henüz netleşmeyen bazı gazetelerde röportajlarımız yayınlanacak. Ayrıca ana haber spikerleri, editörler, köşe yazarları, sağlık/yaşam yazarlarına günün önemini anlatan mektuplarla birlikte mor çiçekler gönderilerek farkındalığı artırmayı umuyoruz.

• Sosyal medya aktiviteleri ve aktivitelerimize bloggerların desteğinin sağlanması: Ekte sizlere sunduğumuz görsellerimizi ve sloganlarımızı sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. Sizlerden de daha çok kişiye ulaşması için beğeni ve geri paylaşımlarınızı bekliyoruz. Ayrıca bunların takipçi sayısı yüksek bloggerlara ulaşmasını sağlayacağız.

• Kliniklerimize göndereceğimiz kampanya posterleri: Bu yıl da tüm kliniklerimize kampanya posterlerimizi ulaştıracağız. Ünitelerinizde bu posterlerle çektirdiğiniz resimlerinizi bizlerle ve sosyal medya hesaplarınızla paylaşmanızı bekliyoruz.

• 13 Kasım’da gerçekleşecek Avrasya Maratonu’na katılım: Bildiğiniz gibi Avrasya Maratonu farklı mesajların verildiği dikkat çeken bir spor aktivitesi. Biz de prematüre bebeklerimiz ve aileleriyle, mor giysiler ve aksesuarlar eşliğinde bu etkinlikte bulunmamızın farkındalık oluşturmada etkili olacağını düşündük. İstanbul’daki yenidoğan hekim ve hemşirelerinin katılımını ve desteğini bekliyoruz. Kampanya için hazırlanmış mor tişörtler koşu öncesi katılımcılara dağıtılacaktır

• Çeşitli belediyeler ile işbirliği (afiş ve billboard çalışmaları): Maliyet etkinliği yeterli olmadığı için çok yaygın kullanmasak da önemli yerlerde afiş ve billboardlarımızın gösterimi için İstanbul’da Kadıköy ve Bakırköy belediyeleriyle iletişime geçtik, bize maliyet getirmeyecek şekilde posterlerimizi asacaklarını bildirdiler.

• 3. Boğaz Köprüsünde mor renk aydınlatmasının yapılması: Her yıl olduğu gibi önemli bir farkındalık oluşturan boğaz köprüsünün mor ışıklandırmasını diğer 2 köprü kırmızı beyaz ışıklandırıldığı için bu yıl 3. Boğaz köprüsünde yapıyoruz, Galata kulesinde de mor ışıklandırma olacak.

• Sağlık Bakanlığı ve hastanelerin mor ışıklandırması: Bu yıl mor ışıklandırma için farkındalığı arttıracak önemli mekanlardan biri olarak Sağlık Bakanlığı binasını düşündük ve Bakanımızın onayını aldık. Ayrıca hepimiz kendi hastanelerimizin mor ışıklandırması için hastane yönetimleri ile iletişime geçebilirsek ve ne kadar çok hastanede başarırsak o kadar ilgi çeker diye düşünüyoruz. Hastaneler dışında da yerel önemli mekanlarda mor ışıklandırma çalışmaları yapabiliriz. Fotoğraflarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın lütfen.

• Medimagazin web sitesi ve Kasım sayısında yayınlanacak röportaj ve kuşak reklam çalışması: Medimagazin sağlık çalışanları arasında giderek daha fazla okunan bir dergi haline geldi. Dünya Prematüre Gününün bizim dışımızdaki sağlık çalışanları tarafından da bilinmesi gerektiğini düşünerek bu röportajın gerçekleşmesi için girişimde bulunduk.

Bu yıl sizlerin yerel aktivitelerinin de yine çok renkli ve anlamlı olacağına inanıyoruz. Yerel aktiviteleriniz sırasında derneğimizin ortak mesajlarını ve görsellerini kullanmanız kampanyamızı daha da güçlendirecektir. Etkinliklerinizin görsellerini dernek adresimize ulaştırırsanız hem web sitemizde hem de sosyal medya hesaplarımızda büyük bir mutlulukla paylaşırız.

Desteğiniz ve farkındalığa olan katkılarınız için teşekkürlerimle,

Prof. Dr. Esin Koç
Türk Neonatoloji Derneği Başkanı

 

Görseller: