Dünya Prematüre Günü Etkinlikleri

Kas 21 2015
(0) Yorumlar

Hepinizin çok iyi bildiği gibi 17 Kasım değerli minik bebeklerimizin varlığını topluma hatırlatmak, sorunları hakkında tüm dünyada farkındalık yaratmak üzere  ‘Dünya Prematüre Günü’ olarak kutlanıyor. Biz de dernek olarak her yıl olduğu gibi bu önemli günü en anlamlı şekilde kutlamak üzere çeşitli etkinliklerde bulunduk.

Dernek olarak Dünya Prematüre Gününde farkındalığını arttırmak istediğimiz önceliğimizi prematüre bebeklerimizin eğitimli sağlık çalışanlarından hizmet almasının sağlanması olarak belirledik. Ne yazık ki sadece üçüncü düzey yoğun bakım hizmeti alması gereken prematüre bebeklerimiz için bile yeterli sayıda yenidoğan uzmanı ve yenidoğan hemşiresi bulunmamaktadır. Sayıyı arttırmak yanında çok büyük özveri gerektiren bu alanda çalışacak hekim ve hemşireleri özendirici politikaların da eş zamanlı olarak devreye girmesi gerekmektedir.

Bu amaçla öncelikle Türk Neonatoloji Derneği olarak bir kamu spotu hazırladık. Görsel basında halen gösterilmekte olan bu filmde prematüre bebeklerin ancak eğitimli bir yenidoğan ekibi ile en kaliteli yaşam sonucuna ulaşabileceğini vurguladık. Bu konuda halkımızın da önemli bir farkındalığa gereksinimi olduğuna inanıyoruz. O nedenle ailelerimizin ışıltılı kuvözlerin değil, bebeklerine kimlerin bakacağının önemli olduğunu fark etmelerini amaçladık. Hazırladığımız basın bülteni ile yazılı ve görsel basın ve haber ajanslarına detaylı bilgiler verildi. Sosyal medya etkinliğinin artırılabilmesi için bu alanda önemli takipçi sayısı olan bloggerlara yönelik bilgilendirici mektuplar gönderildi.  Dernek adına facebook, twitter, instagram ve youtube hesapları açılarak bu hesaplardan aktivitelerimizden haberdar edici ve bilgilendirici yazı ve resim paylaşımları yapıldı ve önemli sayıda sosyal medya takipçisine ulaşıldı. Hürriyet Kelebek ve Aile Web sayfalarında kampanya bannerlarının yayınlanması sağlandı. Bebeğim ve Biz Dergisi Kasım sayısı için dernek başkanımız Prof. Dr. Esin Koç bir röportaj yaparak prematürelik ve dünya prematüre günü ile ilgili soruları yanıtladı. Sembolik değeri yüksek yapıların (İstanbul Boğaz Köprüsü ve Kız Kulesi) prematüre farkındalık rengi olan mor renge boyanması sağlandı. Kamuoyu bilgilendirilirken prematüreler için gece gündüz çalışan yenidoğan uzmanı ve hemşiresi olan sağlık çalışanlarımıza da kampanyamız ile ilgili bilgilendirme ve teşekkür mektupları gönderildi. Tüm yenidoğan ünitelerine günün anlam ve önemini yansıtan posterler gönderildi. Tüm bu hizmetler yapılırken dernek bütçesi hiç kullanılmadı. Chiesi firmasına sağladıkları koşulsuz destek için teşekkür ederiz.

Ülkenin dört bir yanında Dünya Prematüre Günü kutlamalar