Dünya Prematüre Günü Kutlamaları

Kas 24 2014
(0) Yorumlar

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Türk Neonatoloji Derneği işbirliği ve prematüre bebek ve ailelerinin katılımları ile 17 Kasım Dünya Prematüre Gününü kutlama etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikte Prematüre sağlığının korunması için hizmet sunumu ve hizmet organizasyonunun kurgulanmasında Yenidoğan Uzmanının varlığının temel şart olması, medya aracılığı ile prematüreliğin ve sorunlarının daha iyi tanınması, aile ve toplumun bilinçlendirilmesi ve gerekli yaklaşımların sergilenmesinde farkındalığın yaratılması amaçlandı.

Etkinlikte, Türk Neonatoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet VURAL, Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Güven BEKTEMÜR, Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Hasan Sinan USLU, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Türkan DAĞOĞLU ve Yenidoğan Kliniği emekli öğretim görevlisi Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU konuşma yaptılar. Etkinlik çerçevesinde prematüre doğan, akademik ve sosyal alanda son derece başarılı olan 19 yaşındaki Nazlı Kurt kızımız duygu ve düşüncelerini paylaştı, bugünleri kendisine yaşatan hekim ve sağlık personellerine şükranlarını iletti.

Yapılan etkinliklerin, doktorlar ve diğer sağlık personelinin yanı sıra, prematüre doğan bebekleri, prematüre doğup büyümüş çocukları ve ailelerini bir araya getirdiğine değinildi. Zamanından erken doğan bebeklerin, doğdukları andan itibaren henüz gelişimini tamamlayamamış bedenleri ile pek çok girişime maruz kalmakta ve yaşam mücadelesi vermekte olduğuna, bu mücadeleyi kazanmak için alanında uzmanlaşmış yenidoğan hekimlerinin bilgi ve deneyimlerine, teknik açıdan üst düzey yenidoğan yoğun bakım ünitelerine, uzman hemşire bakımına ve ailelerinin sevgi, destek ve inancına şiddetle ihtiyaçları olduğuna vurgu yapıldı. Aksi durumda yaşam mücadelesi kazanılsa dahi yaşanan sorunların ömür boyu taşınacak sekeller ile sonuçlanabileceğine, ülkemizde her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebek doğduğuna dikkat çekildi.

Etkinliklerde prematüre bebeklerin kaliteli yaşam haklarının korunması, bunun sağlanmasının ana koşullarından biri olan yenidoğan uzmanı sayısının artırılması ve prematüre doğumların önlenmesi için stratejilerin geliştirilmesinin önemi vurgulanarak, ailelerin prematüre bebek ve bakımı konusunda bilinçlenmesi gerektiğinin altı çizildi. Toplantılarda devlet ve sosyal kuruluşların prematüre bebeklerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için katkılarını artırması gerektiği vurgulandı. Başta Yenidoğan uzmanları olmak üzere hekimleri, hemşireleri, sağlık personelini, her yaştan prematüreleri ve ailelerini bir araya getiren toplantıların şenlik havasında geçtiğine değinildi. Geleneksel patik asma töreni ve pasta kesimi ile devam eden etkinlik, “Hiçbir şey imkansız değildir” sloganı ile gelecek sene buluşmak üzere şarkılar, oyunlar, çizgi film sunumu ve hediye dağıtımı eşliğinde mutluluk içinde sona erdi.