Dünya Prematüre Günü Kutlamaları

Kas 24 2014
(0) Yorumlar

17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında prematüre doğan ile ilgili farkındalık sağlayabilmek amacıyla bu sene de geleneksel hale gelen “Prematüre Doğum Günü” partisinin 5.sini gerçekleşti.

Daha önce servislerinde izledikleri bebekleri ve ailelerini görmek emek veren doktor ve hemşireleri çok heyecanlandırdı. Duygusal bu bulışmadan sonra sırasıyla T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcı Sayın Prof. Dr. İrfan Şencan, Hastane Yöneticisi Sayın Doç. Dr. Halil İbrahim Yakut, Hastane Başhekimi Sayın Doç. Dr. Salim Erkaya, Türk Neonatoloji Derneği Başkanı ve aynı zamanda Yenidoğan Kliniği’nin eğitim sorumlusu olan Sayın Prof. Dr. Uğur Dilmen, Dernek Genel Sekreteri Sayın Prof. Dr. Esin Koç hoş geldin konuşmalarını yaptılar.

Ardından “patik asma töreni”ne geçildi. Ev sahipliğini üstlenen Zekai Tahir Burak Hastanesi Gelişimsel Pediatri ve Yenidoğan Kliniği çalışanları ile törene katılan ailelerde patik astıktan sonra kutlamalara devam etmek üzere düzenlenen kokteyl alanına geçildi. Eğlence müzikler, animasyonlar, küçük melekleri bekleyen hediyeler ve sürprizlerle renklendi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Kliniği Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Yıldız Atalay, Dokuz Eylül Üniveristesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Nuray Duman, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan ABD Öğretim üyeleri Sayın Prof. Dr. Begüm Atasay ve Doç.Dr. Ömer Erdeve, Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu Sayın Doç Dr Ayşegül Zenciroğlu ve Doç. Dr Dilek Dilli, Ankara Hematoloji Onkoloji Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Sevim Ünal , Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Dr. Hatice Tatar Aksoy, Etlik Zübeyde Hanım Hastanesi Yenidoğan Kliniğinden Doç. Dr. İstemi Han Çelik, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gelişimsel Pediatri Bilim Dalı’ndan Sayın Prof Dr İlgi Ertem ve ekibi, partiye katılan diğer misafirlerimizdi.

Ayrıca 17 Kasım 2014 tarihi Zekai Tahir Burak Yenidoğan Kliniği için ayrı bir önem taşıdı. Kliniğimizin güncel ve kanıta dayalı sağlık hizmeti sunan, Yenidoğan uzmanlarının yetiştirildiği bir eğitim kliniği olmasına vesile olan, Ülkemizde Yenidoğan Sağlığına yönelik pek çok reformun hayata geçirilmesini sağlayan ve Türk Neonatoloji Derneği Başkanı olan Hocamız Sayın Prof. Dr. Uğur Dilmen’nin adının verildiği Türkiye’de bir ilk olan “ Anne Bebek Uyum Servisi “nin açılışı gerçekleştirildi. Bu servis aile merkezli hasta bakımının ideal olarak uygulanacağı eksiksiz bir ünite olarak düzenlendi. Gerek proje gerekse inşaat aşamasında, her ayrıntıda, hocamız Sayın Prof Dr Uğur Dilmen bizzat katkı sağlamış ve onun sayesinde bu proje hayat bulmuştur. Eğitimli ve tecrübeli sağlık personeli gözetiminde bebeklerin anneleri ile kucaklaşmasını amaçlayan bu servisin hastaların iyileşmesine önemli katkılar sağlayacağını umut ediyoruz.

Sayın Prof. Dr. Uğur Dilmen Hocamızın çok değer verdiği bu projesini hayata geçirebildiğimiz için çok mutluyuz. Ekip olarak emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimiz ve şükranlarımızı sunarız.

Zekai Tahir Burak Hastanesi Yenidoğan Bölümü