24. Ulusal Neonatoloji Kongresi

Starting Date17/04/2016 Ending Date20/04/2016

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Türk Neonatoloji Kongresi, ülkemizin en büyük yan dal kongrelerinden biri olarak ilgi çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Adana’da düzenlediğimiz kongremizde, 800 ün üzerinde katılımcı sayısına ulaştık.  Seneler içinde çok net olarak gözlemlediğimiz bu artışa uygun olarak ve katılımcıların beklentilerini de daha iyi karşılamak ümidiyle, bu yılki kongremizde bir takım yeniliklere de imza atmaya karar verdik.

Kongre Bilimsel Programı

Kongre Web Sitesi

Öncelikle, kongreden birgün önce yaptığımız kursların sayılarını arttırdık. Geçen sene gerçekleştirdiğimiz kurslara ek olarak “Etkili sunum yapma” ve NAVA kurslarını da ekledik. Böylece çok daha fazla katılımcıya, çok farklı konularda, kurslara katılma şansını sağlamayı amaçlıyoruz. Kongremize, her sene olduğu gibi bu sene de, dünyanın yenidoğan alanında en yetkin yenidoğan hocalarını konuşmacı olarak davet ettik. Çok değişik alanlardaki deneyimleri ile, bizleri değişik ufuklara taşıyacaklarından eminiz. Ülkemizde yenidoğana hizmet veren tüm hocalarımızın sunumları ve katkılarıyla da kongremiz daha da zenginleşecek.

Daha önceki yıllardan farklı olarak, artan katılımcı sayısını da göz önüne alarak bu seneki kongremizi üç salona taşıdık. Bir salonda yenidoğanın uç noktalarını konuşurken, diğer salonda günlük hayatta gerek bizlerin gerek pediatrist arkadaşların çok sık rastladığı yenidoğan ile ilgili problemleri, olgu sunumları veya pro-con oturumları tarzında izleyebileceksiniz. Bu seneki bir başka yenilik de kongremize hemşire bakımı ile ilgili eklediğimiz oturumlar olacak. Bu oturumların konuşmacıları, bu konuda çok deneyimli yenidoğan yoğun bakım hemşirelerimiz ve yenidoğan uzmanı hocalarımız olacak. Böylece servislerde tam bir işbirliği içinde çalıştığımız hemşire ekibiyle, pratiğe yönelik konuları da beraber tartışacağız. Bu oturumların, hem biz hekimler, hem de hemşire arkadaşlarımız için çok yararlı ve verimli olacağına inanıyoruz. Kongre boyunca değişik dallarda ödüller dağıtacağız. En iyi yayınlanmış makale, en iyi sözlü sunum ve poster sunumları ödülleri sahiplerini bulacak.

Kongrelerin, sadece bilimsel değil aynı zamanda sosyal birlikteliği de sağlayan ortamlar olduğuna inanıyorum. Bu kongre sırasında da, yenidoğanlara hizmet veren bu camianın tüm sağlık elemanları, bir kez daha bir araya gelip tecrübelerini paylaşma ve  ilişkilerini geliştirme şansına ulaşacaklar. Kongremizin sosyal aktivitelerinin de bilimsel yönü kadar çekici olacağına inanırken, hepinizi UNEKO 24 Kongremize beklediğimizi belirtmek istiyorum.

Her sene olduğu gibi, bu sene de yenidoğana gönül veren siz değerli meslektaşlarımızın katılımı ile kongremizin çok başarılı geçeceğine gönülden inanıyorum.

Çok yakında görüşmek ümidiyle,

Prof. Esin Koç
Kongre Başkanı