Prof. Dr. Uğur Dilmen’i Anma Toplantısı

Eyl 30 2015
(0) Yorumlar

Prof. Dr. Uğur Dilmen’i anma toplantısı yapıldı. Prof. Dr. Uğur Dilmen’i anma toplantısı 3 Ekim 2015 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya ülkemizin dört bir yanından 100’den fazla neonatolog, pediatrist ve hemşire ile bazı firma temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Neonatoloji Derneği başkanı Prof. Dr. Esin Koç, Uğur Hoca’nın kişiliği,özellikle Türk Neonatoloji Derneği ile ilgili faaliyetlerini özetledikten sonra bu toplantının niye düzenlendiğini anlattı. Zekai Tahir Burak Hastanesinden Doç. Dr. Fuat Emre Canpolat, Uğur Dilmen’in özgeçmişini okuduktan sonra Hoca ile ilgili hazırlanan ve hayatından kesitler sunulan sinevizyon gösterisi izlendi.

Daha sonra kürsüye gelen Doç. Dr. Nurdan Uraş, Prof. Dr. Şinasi Özsoylu, Prof. Dr. Türkan Dağoğlu ve Prof. Dr. Rahmi Örs Uğur Hoca ile ilgili duygularını ve anılarını anlattılar. Bu konuşmalarda, Uğur Hoca’nın bilimselliği, genç bilim adamlarına verdiği önem, organizatör yönü, ülkemizde neonatolojinin gelişmesine verdiği destek ve akademik faaliyetleri anlatıldı.

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Arif Akşit, Uğur Hoca ile ilgili olarak yazdığı, duygusal ve özlü sözlerle yüklü kısa bir konuşma yaptı. Bilimsel oturumda ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden Prof. Dr. Rangasamy Ramanathan, prematüre retinopatisindeki güncel gelişmeleri anlattı. Daha sonra da iki sözel bildiri sunuldu. Öğleden sonraki oturum yine iki sözel bildiri sunumu ile başladı ve Dr. Ramanathan’ın non-invaziv ventilasyon ile ilgili konuşması ile sona erdi. Son ana kadar yoğun bir ilginin gösterildiği toplantı saat 15.30’da sona erdi.