TND 2. Protokol Belirleme Toplantısı

Kas 21 2015
(0) Yorumlar

Bildiğiniz gibi Türk Neonatoloji Derneği bilimsel faaliyetlerinin en önemlilerinden biri olarak değerlendirdiğimiz Yenidoğan Protokolü Belirleme Toplantılarının ilkini 8 Mart 2014 tarihinde İzmir’de gerçekleştirmiştik. Bu toplantı sonrasında şekillenen 6 önemli başlıktaki protokol web sitemizden yayınlandı ve her biri kitap halinde basılarak ünitelere dağıtıldı. Kitaplara ilgi çok yüksekti ve yeni baskılar yapılmak zorunda kalındı. Ayrıca kitaplara ulaşamayanların dernek sitesinden indirerek kendileri ve üniteleri adına kendi kitapçıklarını oluşturduklarını gördük. İlgi hem yenidoğan uzmanlarından, hem pediatristlerden, hem de aile hekimlerinden geldi. Bu çalışma bize ülkemizde bu tarz yapılandırılmış ve ilgili derneklerin onayını almış kılavuzlara çok gereksinim olduğunu gösterdi. Bu nedenle yaz döneminde dernek yönetim kurulu olarak aldığımız bir kararla 6 protokole ait üçer kişilik yeni komisyonlar kuruldu. Konular yine en çok gereksinim duyulacak, en önemli başlıklardan seçildi.

Komisyon üyeleri yaklaşık 6 aylık bir çalışma sürecinin sonunda ön hazırlıklarını ülkemizdeki tüm yenidoğan merkezlerini temsil edecek şekilde oluşturulmuş öğretim üyeleri grubuna önce elektronik ortamda sundu. Daha sonra karşılıklı ve detaylı tartışma için 22 Ekim 2015 tarihinde ikinci protokol toplantımızı Çeşme Radison Blu otelde gerçekleştirdik. Bu toplantıya toplam 62 yenidoğan öğretim üyesi katıldı. Önce komisyon üyeleri protokol önerilerini sundular ve ardından tüm katılımcılar eleştirilerini ve katkılarını paylaştılar. Tüm eleştiri ve katkılar kaydedildi, detaylı katkılar için çalıştay katılımcılarına ilave süre verildi. Halen komisyon üyeleri bu eleştiri ve katkılar doğrultusunda protokollere son şeklini vermektedir. En kısa sürede bu yeni protokolleri de yenidoğan sağlığına katkıda bulunmak üzere hekimlerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Protokoller yine kitap olarak basılacak ve web sitesine konacaktır. Ayrıca hasta başı kullanımına olanak sağlamak üzere öncekiler de dahil olmak üzere tüm protokoller için mobil telefon uygulaması sağlanacaktır.

Aşağıda ikincisi yapılan protokol belirleme toplantısının konu başlıkları ve komisyon üyelerinin isimlerinin yer aldığı tablo bulunmaktadır. Tabloda başkanlar olarak belirtilen isimlerden ilki ilgili protokolün komisyon başkanı, ikinci isim ise dernek yönetim kurulundan oturum başkanıdır. Gerçekten büyük emek isteyen bu çalışmaları yürüten ve ortaya yine çok değerli bir eser çıkaracak olan tüm hocalarımıza yürekten teşekkür borçluyuz. Sempozyuma katılarak ya da elektronik ortamda değerli katkılarını sunan hocalarımıza da çok teşekkür ediyoruz. Bu dinamik süreçte protokoller tüm üyelerimizin görüşüne açıktır ve yapılacak güncellemelerde her türlü katkı dikkate alınacaktır.

Her şey elbirliği ile yenidoğan bebeklerimize en doğru ve en güncel sağlık hizmetini sunabilmek için…

 

TÜRK NEONATOLOJİ DERNEĞİ

İKİNCİ PROTOKOL BELİRLEME TOPLANTISI

23 EKİM 2015, Çeşme

08.30- 08.45 Açılış Konuşması Prof. Dr. Esin Koç (TND Başkanı)

 

08.45-09.30 Panel:

PREMATÜRE RETİNOPATİSİ

Başkanlar: Esin Koç, Fahri Ovalı

 

Doç. Dr. Ahmet Yağmur Baş

09.30-10.30 Panel:

KAN ÜRÜNLERİ TRANSFÜZYONU

Başkanlar: Prof. Dr. Yıldız Perk, Prof. Dr. Mehmet Vural

Prof. Dr. Begüm Atasay

Doç. Dr. Merih Çetinkaya

11.00-12.00 Panel:

AĞRI YÖNETİMİ

Başkanlar: Prof. Dr. Şule Yiğit,  Prof. Dr. Eren Özek

 

Doç. Dr. Ayşe Ecevit

Doç. Dr. Özge Altun Köroğlu

13.30-14.30 Panel:

DOĞUM ODASI YÖNETİMİ

Başkanlar: Prof. Dr. Nihal Oygür, Prof. Dr.

Rahmi Örs

 

Prof. Dr. Esra Önal

Doç. Dr. Ayşegül Zenciroğlu

15.00-16.00 Panel:

SIVI-ELEKTROLİT TEDAVİSİ

Başkanlar: Prof. Dr. Zeynep İnce, Prof. Dr. Nuray Duman

 

Prof. Dr. Hacer Yapıcıoğlu Yıldızdaş

Doç. Dr. Nihal Demirel

16.00-17.00 Panel:

PATENT DUKTUS ARTERİYOZUS

Başkanlar: Prof. Dr. Nilgün Köksal, Prof. Dr. Ahmet Karadağ

 

Prof. Dr. Canan Aygün

Doç. Dr. Nurdan Uraş