Uneko 25 Ardından…

May 23 2017
(0) Yorumlar
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Uneko 25 Ardından…

12-16 Nisan 2017, Antalya

 

Antalya’da G20 Zirvesine ev sahipliği yapan Regnum Carya Resort Hotelde düzenlediğimiz ve hem bilimsel hem de sosyal düzeyi ile unutulmazlar arasına gireceğine inandığımız 25. Ulusal Neonatoloji Kongresi’ni geride bıraktık. Pek çok yeniliğin yaşandığı kongre 920 kişilik katılımcı sayısı ile yeni bir rekora imza attı.

 

Kongre öncesi her zaman olduğu gibi eğitim kurslarımız vardı. Geçmiş yıllarda da kongremizde yer alan Temel Mekanik Ventilasyon, İleri Mekanik Ventilasyon, Simülasyon, Kolay Adımlar ile Etkili Sunum Yapmak ve Yenidoğanda Güncel Yaklaşımlar kurslarının yanı sıra bu yıl eklenen yeni kurslarımızdan; Non-invaziv Solunum Desteği, Periferik Yerleştirilen Santral Kateter ve Yenidoğan Hemşireliği kursları katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Kurs bitiminde otelin sahil şeridinde yapılan ‘Hayatına Renk Kat Koşusu’na olan katılım ve ilgi camiamızın sportif yönünü de ortaya koyan hoş bir etkinlik olarak kayda geçti. Kurs gecesi, derneğimizin çağrısı üzerine yollanan şiirler arasından seçilen Prof. Dr. Nurullah Okumuş’a ait şiirin Grup Mediterraneo tarafından bestelenmesiyle ortaya çıkan Yenidoğan Marşı’nın da ilk defa seslendirildiği konser ile tamamlandı.

 

Kursların ardından kongremiz 3 gün boyunca 3 salon şeklinde süren oturumlarla devam etti. A salonundaki panel ve konferanslar daha çok neonatoloji alanındaki hekimlere hitap ederken, B salonundaki olgularla yenidoğan ve pro-con oturumları neonatologlar kadar pediatristlerin de ilgisini çekti. C salonunda ise geçen seneden itibaren eklenen yenidoğan hemşireliği oturumları bu yıl sayısı daha da arttırılarak 3 gün boyunca 225 hemşire katılımcı tarafından dikkatle izlendi. Yenidoğan Hemşireleri Derneği ile birlikte sahadan gelen taleplere göre hazırladığımız hemşirelik oturumları hekimler tarafından da ilgiyle izlendi ve pratik hayata yönelik faydalı tartışmalar yapıldı. Her gün öğleden hemen önce ve sonra gerçekleşen toplam 6 uydu sempozyumu ise üst düzey kalitesi ile her kesimden katılımcıyı bir araya getirdi.

Uneko 25’in açılış töreni 13 Nisan 2017’de yapıldı. Türk Neonatoloji Derneği başkanı Prof. Dr. Esin Koç’un son bir yıldaki dernek faaliyetlerini tanıttığı açılış konuşmasından sonra Türk Neonatoloji Derneği Araştırma Makalesi ödül töreni yapıldı. Bu yılki ödül Current Eye Research dergisinde yayınlanan “The efficacy of propranolol in retinopathy of prematurity and its correlation with the platelet mass index’ başlıklı araştırmalarıyla Erciyes Üniversitesinden Levent Korkmaz ve arkadaşlarına verildi. Ardından Türk Neonatoloji Derneği Yurt Dışı Burs Sınavı ödülü verildi. Bu ödüle de bu amaçla yapılan sınavda ilk üçe girme başarısı gösteren Ebru Yalın İmamoğlu (SBÜ Ümraniye EAH), Serdar Alan (Yüksek İhtisas Üniversitesi) ve Nilüfer Okur (Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı EAH) hak kazandı.

Açılış töreninde son olarak derneğimizin tarihçesini yazıya dökmek üzere UNEKO 24 sırasında toplanan tarihçe çalıştayı ve sonrasında yapılan çalışmalara dayandırılarak oluşturulan ve Prof. Dr. Nilgün Kültürsay, Prof. Dr. Mehmet Satar ve Prof. Dr. Saadet Arsan tarafından derlenen sinevizyon gösterisi büyük bir ilgi ile izlendi. Törende dernek başkanımız tarafından çiçek sunulan kıdemli hocalarımız, geçmişten bugüne ülkemizde yenidoğan alanındaki gelişmelere yaptıkları tanıklıkları genç yenidoğancılarla paylaşma imkanı buldular.

 

Kongremize, ülkemizden toplam 150 konuşmacıya ek olarak dünyanın yenidoğan alanında en tanınmış uluslararası isimlerini de davet ettik. Yerli konuşmacılarımızın önemli bir kısmını neonatoloji camiasının kıymetli akademisyenleri oluştururken, neonatoloji bilimi ile iç içe çalışan diğer disiplinlerden de çok değerli misafirlerimiz vardı. Kongremiz geçen yıl olduğu gibi yurt dışından davetli konuşmacı sayımızın 5 olması nedeniyle yeniden uluslararası kongre olarak tescillenmiş oldu. Üç günlük kongre maratonu boyunca yabancı konuşmacılarımızdan Richard Martin (ABD)  ‘Respiratory Morbidity in Former Premies’ ve ‘The Challenge of Optimizing Oxygenation’, Vineet Bhandari (ABD) ‘Recent Advances in Bronchopulmonary Dysplasia’ ve ‘Recent Advances in Diagnostic Markers of Neonatal Sepsis’, Neena Modi ‘Current Contraversies in Preterm Nutrition’ ve ‘Breast Milk, Probiotics and Lactoferrin: Fashionable or Do They Make Difference?’, Karel Allegaert (Belçika, Hollanda) ‘Developmental Pharmacology’ ve ‘Paracetamol and PDA’, Christopher Bührer ise ‘Antibiotic Resistance in the NICU’ ve ‘Evidence-Based Hemodynamic Support of Septic Newborn Infants’ başlıklı konuşmalarını yaptılar.

 

Kongremizde her akşam bizleri bir araya getiren ve kaynaştıran sosyal programlar düzenledik. Kurs akşamındaki Mediterraneo Konserinden sonra kongrenin ilk günü açılış programından sonra Altay Konseri ve ikinci gün gerçekleşen gala gecesinde Candan Erçetin Konseri ile unutulmaz dakikalar yaşadık. 14 Nisanda gerçekleşen Gala Gecesi’nde bildiri ve araştırma projesi alanlarında verilen ödüller açıklandı. Hemşirelik Sözel Bildiri Ödülü Zeynep Kamil EAH’nden 2 ayrı çalışma ile Funda Öztürkan Erdek ve arkadaşları ile Melek Kılınç ve arkadaşları tarafından paylaşıldı.  Bu yıl Olgu Poster Ödülüne Başkent Üniversitesi’nden Özden Turan ve arkadaşları, Tartışmalı Poster Ödülüne Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi EAH’nden Senem Alkan Özdemir ve arkadaşları, Sözlü bildirilerde; birincilik ödülüne Uludağ Üniversitesi’nden Emre Aşut ve arkadaşları, ikincilik ödülüne Erciyes Üniversitesi’nden Serkan Özsoylu ve arkadaşları, üçüncülük ödülüne ise Hacettepe Üniversitesi’nden Ahmet Öktem ve arkadaşları layık görüldü. Türk Neonatoloji Derneği Araştırma Projesi Ödülü ‘ECMO tedavisi sırasında akım değişikliklerinin serebral oksijenizasyona etkisinin NIRS ile takibi’ başlıklı projesiyle Ankara Üniversitesi’nden Emel Okulu ve arkadaşlarına verildi. Kongrenin son gününde bilimsel program devam ederken aynı zamanda dernek olağanüstü genel kurulu yapıldı. Gecesi ise Deniz&Fırat Akustik Nağme Konseri ile son buldu.

Gelecek yıl yine her yönden çok doyurucu ve yeniliklerle dolu bir kongrede tekrar bir arada olma heyecanı ile UNEKO 25’in gerçekleşmesinde katkıda bulunan herkese, başta katılımcılar olmak üzere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Related Posts