Yenidoğan Transport Kursu

Eyl 13 2015
(0) Yorumlar

Ülke genelinde yenidoğan ölümlerini azaltmak amacıyla yapılan eğitimlere bir yenisi eklendi. İlk pilot uygulaması 08-10 Aralık 2014 tarihleri arasında Adana ilinde gerçekleştirilen ‘’Yenidoğan Transport Kursu’’nun ikinci pilot uygulaması 7-8 Eylül 2015 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Yenidoğan transportunda görev alan hekim ve hekim dışı sağlık personeline (ATT, paramedik) yönelik olarak Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı ve Türk Neonatoloji Derneği işbirliğinde yapılan “Yenidoğan Transport Kursu”nun açılışını dernek başkanımız Prof. Dr. Esin Koç yaptı. Başkan, Bebek ölüm hızının önemli derecede azaldığı ülkemizde, transportun uygun yapılamamasının bebek ölümlerinin hızında önemli sayılabilecek bir sayıya neden olduğunu, bu konuda yapılacak çalışmalara dernek olarak katkı sunacaklarını ifade etti.

Yenidoğan transportunda görev alan hekim (B grubu) ve hekim dışı sağlık personeli (ATT, paramediklerden oluşan A grubu), olmak üzere toplam 48 kursiyer eğitimlerini başarı ile tamamladı.

Kursların devamında derneğimizin Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile birlikte yapacağı çalışmalarla transportun esaslarının ülkemizde yerleşmesi, standardizasyonunun belirlenmesi ve sonuçta kaliteli bir transport sistemini oturtulmaya çalışılması hedeflendi.

Kursta görev alan eğitmenler:

Doç Dr. Fuat Emre Canbolat, Zekai Tahir Burak Eğitim Araştırma Hastanesi

Doç. Dr. İbrahim Murat Hirfanoğlu, Gazi Üniversitesi

Prof Dr Ömer Erdeve,  Ankara Üniversitesi

Prof Dr Nurullah Okumuş, Dr Sami Ulus Eğitim Araştırma Hastanesi

Yrd Doç. Dr. Ayşe Karakoç, Marmara Üniveritesi

Prof. Dr. Ercan Kırımi, Özel Lokman Hekim Hastaneleri

Prof. Dr. Nejat Narlı, Çukurova Üniversitesi

Prof. Dr. Hacer Y. Yıldızdaş, Çukurova Üniversitesi