12. UENPS KONGRESİ, 2-4 Eylül 2022, Krakow, Polonya

 

  1. UENPS KONGRESİ, 2-4 Eylül 2022, Krakow, Polonya

 

 

  1. Uluslararası ‘Union of European Neonatal&Perinatal Societies-UENPS’ Kongresi, 2-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Polonya’nın kültürel yanı ile ön plana çıkan tarihi şehri Krakow’da gerçekleşti.

 

Türk Neonatoloji Derneği’nin üyesi olduğu UENPS’in düzenlediği kongreye bu sene ülke olarak bilimsel alanda büyük katkılarda bulunduk. Dernek başkanımız Prof. Dr. Esin Koç; ‘Covid-19 and Lessons Learnt from the Pandemics’, Prof. Dr. Eren Özek; ‘Precision Medicine for the Management of RDS’, Prof. Dr. Ömer Erdeve; ‘Evidence for Therapeutic Nihilism in Management of PDA’, Prof. Dr. Merih Çetinkaya; ‘Cesarean section on request. Neonatal aspects’ ve Prof. Dr. Sertaç Arslanoğlu; ‘Donor breast milk and milk kinship: Cultural differences and approaches’ başlıklı konuşmalarını başarı ile tamamladılar. Prof. Dr. Mehmet Vural da ‘Safe Food For Infants (SAFFI), A European Union Horizon 2020 Project’ başlıklı konuşması ile European Pediatric Association (EPA) Projesini kongrede tanıtan bir konuşma yaptı.

 

Kongrede genç akademisyenlerimiz, uzmanlarımız ve yandal asistanlarımız da sunumları ile bizleri ayrıca gururlandırdılar. Bu sene her üye ülkeden bir kişiye verilen ve tam katılım sponsorluğu ile ödüllendirilen en iyi özet ödülünü Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Dilek aldı veProtective Effects of Capsaicin on Ibotenate-Induced Neonatal Excitotoxic Brain Damage and Neuroinflamation’ başlıklı çalışmasını sözlü olarak sundu. Ülkemizden kabul edilen diğer bir sözlü sunum ise Ankara Üniversitesi’nden Uzm. Dr. Yasemin Ezgi Köstekçi’nin sunduğu ‘Oxygen saturation index to predict surfactant requirement in preterm infants’ başlıklı çalışma oldu. Sözlü sunumların yanı sıra kabul gören 26 adet poster sunumu da ülkemiz adına bizleri gururlandırdı.

 

Kongreye katkıda bulunan tüm hocalarımıza, uzmanlarımıza ve asistanlarımıza derneğimiz adına çok teşekkür ediyoruz.