Neonatoloji Akademisi

Değerli üyelerimiz,

Daha önce başkanımız tarafından açıklandığı gibi Neonatoloji Akademisi Programına uzun süren teknik ve yasal hazırlıklardan sonra bu ay başlıyoruz.

 Her ay bir merkezin koordinatörlüğünde bir webinar sunumu ve bir olgu tartışması şeklinde başlayacağımız programda webinar sunumunu canlı izleyebilecek ve yazılı soru sorabileceksiniz. Bu sunumlar daha sonra istenildiği zaman izlenebilecek şekilde de sistemde kalacak. Olgu sunumları da power point sunusu şeklinde sistemde açık olacak. Bu sunumlar için sisteme yorum ve soru yazılabilecek. Ekte kullanım koşulları ile ilgili yönergeyi bulabilirsiniz.

 Tüm bunları yapabilmek için öncelikle sisteme girip kayıt olmanız ve üyeliğinizi aktifleştirmeniz gerekiyor. Kayıt olabilmek için dernek üyesi olmak ya da Neonatoloji Fellowu olmak koşulu gerekiyor. Dolayısı ile asistanlarımız, hemşirelerimiz ve neonatolog olmayan uzmanlarımız sisteme giriş yapamayacak. Şu ana dek İstanbul’daki Ulusal Surfaktan Toplantısı sırasında ve sonrasında pek çok kişi aslında kayıt oldu. Ekte kayıt olanların listesini görebilirsiniz. Hem önceden kayıt olanların hem de yeni kayıt olacak kişilerin www.neonatolojiakademisi.com adresine girmeleri gerekiyor. Adrese girdikten sonra ekteki yönlendirmelerle kolaylıkla ilerleyebilirsiniz. Özellikle kullanım koşulları ve gizlilik sözleşmesini iyice okuduktan sonra onay vermenizi rica ederiz. Siteyi kullanırken hepimizin bu kuralları bilmesi ve bu kurallara uyması gerekiyor. 

 İlk ay koordinatör merkezimiz Marmara Üniversitesi olacak. Prof. Dr. Eren Özek Yönetim Kurulu Üyemiz olarak Prof. Dr. Fahri Ovalı ile birlikte programın hayata geçirilmesinde aktif olarak görev aldılar. Bu nedenle ilk uygulamaları bu merkezlerin yapması daha sağlıklı bir başlangıç yapmamızı sağlayacak. Daha sonraki aylar için gönüllülük esasını da dikkate alarak tüm merkezlerin katılımını sağlayacak şekilde bir planlama yapıp sizlere de bu sıralamayı duyuruyor olacağız.

 İlk webinar sunumu: Yenidoğanda Termoregülasyon. Prof. Dr. Hülya Bilgen tarafından 25 Ocak Çarşamba, saat 8:30-9:30 arasında  sunulacak. Yaklaşık 45 dakika konuşma, 15 dakika soru-cevap olacak. Sorular sunum süresince ve hemen sonrasında yazılı olarak gönderilebilecek ve konuşma bitiminde konuşmacı tarafında sözel olarak yanıtlanacak.

İlk olgu sunumu: YENİDOĞANDA KUSMANIN OLAĞANDIŞI BİR NEDENİ: KONJENİTAL HİATAL HERNİ

Koordinatör olmak isteyen merkezlerin hangi ay olmak istediklerini de belirterek 31 Ocak 2017 tarihine dek turkneonatolojidernegi@gmail.com dernek adresine bildirmelerini rica ediyoruz. Ay sonunda tüm teklifler alındıktan sonra bir planlama yapılacak ve merkezlerle iletişime geçilecektir. Temmuz ve Ağustos aylarını izin dönemleri olduğu için Nisan ayını ise kongre dönemimiz olduğu için tercihlerinize yazmamanızı rica ediyoruz. Koordinatör merkezler istedikleri taktirde webinar ve olgu sunumlarının sayılarını arttırabilir, dış konuşmacılar sağlayabilir, olguları günlük sorularla farklı senaryolarda sunabilirler. Kısaca kendilerine ait dönemde siteyi aktif, renkli ve dinamik tutacak ve neonatoloji eğitimine katkı sağlayacak etkinlikler planlayabilirler ve kendi bölümlerinin tanıtımını yapabilirler. Ayrıca koordinatör merkez dışında üye olan herkesin kendi olgularını ya da danışmak istedikleri konuları paylaşabilecekleri interaktif bir platform da kısa süre içinde devreye girecektir.

 Türk Neonatoloji Derneğinin yenidoğan sağlığı ile ilgili eğitim verme temel amacına çok önemli bir katkı sağlayacağına ve giderek daha genişletilmiş olanaklarla kullanacağımıza inandığımız Neonatal Akademi Programının tüm camiamıza hayırlı olmasını diliyor, her zaman olduğu gibi aktif katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.