UNEKO 24 Tamamlandı

Hem bilimsel hem de sosyal olarak üst düzeydeki 24. Ulusal Neonatoloji Kongresi’ni geride bıraktık .

İlk gün her zaman olduğu gibi eğitim kurslarımız vardı. Her kongrede yapılan Temel Mekanik Ventilatör, İleri Mekanik Ventilatör , Simülasyon ve Güncel Neonatoloji Kursları yanı sıra bu yıl koyduğumuz yeni kurslar; NAVA, Developmental Care of The Newborn, Kolay Adımlar ile Etkili Sunum Yapmak katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

İlk kez bu yıl Türkiye’de Neonatoloji’nin tarihçesini yazmak için bir çalıştay toplandı ve neonatolojinin duayen hocaları bir araya geldi.

Yine bu yıl ilk defa yenidoğan hemşireliği oturumlarını 2 gün süresince kongremiz programına kattık. Yenidoğan Hemşireleri Derneği ile birlikte hazırladığımız bu program, gerek hemşireler, gerekse doktor arkadaşlarımız tarafından ilgiyle izlendi, faydalı tartışmalar oldu.

Kongremize her zamanki gibi pediatri hekimlerinin büyük ilgisi vardı.

Kongremiz süresince, Türk Neonatoloji Derneğinden kendi alanlarında bilgi ve birikim sahibi değerli hocalarımız, katılımcılar tarafından ilgi ile izlenen üst düzey konferanslar verdiler.

Kongremize, her sene olduğu gibi bu sene de, dünyanın yenidoğan alanında en tanınmış isimleri konuşmacı olarak katıldı.

Bu yıl ilk defa yurt dışından davetli konuşmacı sayımız 6 olması nedeniyle kongremiz uluslararası kongre niteliğini kazandı.

İlk günkü oturumlarda beş yabancı konuşmacımız vardı. Her biri kendi alanında oldukça önemli isimler olan konuşmacılar panel ve konferanslarda yenidoğanın güncel konularını anlattılar.

Konuşmalar, katılımcılar tarafından yoğun ilgi ile izlendi. Colin Morley, “Monitoring Resuscitation – How Well Can You Do Face Mask Ventilation” ve “Go with the Flow – How to Read Ventilator Screens to Tune a Ventilator to the Baby’s Breathing”, Bill Hay “Optimizing Nutrition in the Very Preterm Infant for Growth of the Brain”, Jack Aranda,“Caffeine, The Magic Drug in Neonatology – Impact on Neonatal Morbidities and Molecular Signaling”, Udo Herz ise “Bebek Beslenmesinin Püf Noktaları” başlıklı konferans verdiler.

Uneko 24’ün açılış töreni 18 Nisan' da yapıldı. Türk Neonatoloji Derneği başkanı Prof. Dr. Esin Koç’un yapmış olduğu açılış konuşmasından sonra Neonatoloji alanında büyük hizmetler vererek emekli olmuş hocalarımız Prof. Dr. Arif Akşit ve Prof. Dr. Aysu Say’a emeklilik plaketleri takdim edildi. Ardından Prof. Dr. Uğur Dilmen anısına ilk kez bu sene verilen Türk Neonatoloji Derneği Araştırma Makalesi ödül töreni yapıldı. Bu ödül “Protective Effects of Valproic Acid, a Histone Deacetylase Inhibitor, Against Hyperoxic Lung Injury in a Neonatal Rat Model” başlıklı araştırmasıyla Doç. Dr.Merih Çetinkaya ve arkadaşlarına verildi.

Ardından Türk Neonatoloji Derneği Yurt Dışı Burs Sınavı ödülleri verildi. Bu ödülleri de Nilüfer Güzoğlu (Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı), Gözde Kanmaz Kutman (Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi) ve Sara Erol (Etlik Zübeyde Hanim Kadin Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi) kazandı.

Ödüllerden sonra açılış konferansını yapmak üzere duayen bir isim davet edildi. Dünyanın sayılı perinatologları arasında olan Prof. Dr. Asım Kurjak‘ın “Fetal Neurobehaviour” başlıklı konuşması, birçok nörolojik sorunun anne karnındaki davranışlar ile tanısı ve prognostik ilişkisini içeriyordu ve büyük ufuklar açar nitelikteydi.

Kongremizin ikinci gününde de uluslararsı davetli konuşmacılardan Colin Morley CPAP ve HHFNC tedavilerini, Manuel Sanchez Luna Surfaktan Tedavisini, Bill Hay IUGR ve LGA bebeklerin beslenmesindeki uzun dönem etkileri aktardılar.

Kongremizde her akşam bizleri biraraya getiren ve kaynaştıran sosyal programlar düzenledik.

Kongre akşamlarında da ilk gün Karaoke yaptık; ikinci gün güzel ve ılık bir Akdeniz akşamında ''Eski Bando'' ile buluştuk, keyifli dakikalar yaşadık.

24. UNEKO Gala gecesi ise 19 Nisan akşamı gerçekleşti. Erol Evgin Konseri öncesinde yapılan törende Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç tarafından poster, sözlü bildiri ve proje alanlarında verilen ödüller açıklandı.

Bu yıl poster birincilik ödülü, Gazi Üniversitesinden Prof Canan Türkyılmaz ve arkadaşlarına, preklinik çalışma sözlü bildiri birincilik ödülü, Pamukkale Üniversitesinden Mehmet Deliktaş ve arkadaşlarına, epidemiyolojik çalışma sözlü bildiri birincilik ödülü, Ege Üniversitesinden Betül

Siyah Bilgin ve arkadaşlarına verildi. Klinik sunumlar sözlü bildiri birincilik ödülünü ise Gazi Üniversitesinden Kıvılcım Gücüyener ve arkadaşları ile Dokuz Eylül Üniversitesinden Sevil Üzer ve arkadaşları paylaştılar.

Türk Neonatoloji Derneği Proje birincilik ödülü, Ankara Üniversitesinden Emel Okulu ve arkadaşlarına verildi. Bu yıl UNEKO-24’de Türkiye’nin çok önemli sanatçılarından Erol Evgin bizlerle birlikte oldu ve unutulmayan şarkılarıyla bizlere doyumsuz bir nostalji yaşattı. Gelecek yıl tekrar bir arada olmanın heyecanı ile sevgili arkadaşlarımızla buluştuğumuz, bilimsel ve sosyal olarak üst düzey bir UNEKO’yu daha geride bırakmış olduk.

 

[cs_video column_size=”1/1″ video_url=”https://www.youtube.com/watch?v=5voSXyIfYpM” video_width=”800″ video_height=”600″][/cs_video]

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir